Pierwsze rozstrzygnięcia w Lidze Mistrzów!

Pierwsi ćwierćfinaliści Ligi Mistrzów wyłonieni! | fot. AFP

Pierwsze rewanżowe mecze fazy pucharowej piłkarskiej Ligi Mistrzów wyłoniły czterech ćwierćfinalistów. W walce o triumf w rozgrywkach pozostały zgodnie z oczekiwaniami drużyny Manchesteru City i Liverpoolu. Awans uzyskał również Juventus, który okazał się lepszy od Tottenhamu Hotspur oraz Real Madryt, który wyeliminował Paris-Saint Germain.

Mecz rewanżowy, podobnie jak pierwsze spotkanie między Paris Saint-Germain, a Realem Madryt, dostarczył kibicom wielu emocji. Podopieczni Unaia Emery’ego do odrabiania dwubramkowej straty z pierwszego meczu przystąpili bez kontuzjowanego Neymara.

Najgroźniejszą okazję do zdobycia bramki w pierwszej części spotkania stworzyła drużyna gości. W 38. minucie w dogodnej sytuacji w polu karnym znalazł się Karim Benzema, jednak jego strzał odbił na rzut rożny Alphonse Areola. To co najważniejsze w tym meczu, wydarzyło się w drugiej połowie. W 51. minucie gola na 1:0 zdobył Cristiano Ronaldo. Portugalczyk wykorzystał dośrodkowanie Lucasa Vazqueza i strzałem głową pokonał bramkarza gospodarzy. Od 66. minuty Paris Saint-Germain musiało radzić sobie w dziesięciu, po tym jak czerwoną kartkę otrzymał Marco Veratti.

Pomimo gry w osłabieniu, paryżanie zdołali trafić do siatki. W 71. minucie piłka, po zamieszaniu w polu karnym, odbiła się od nogi Edinsona Cavaniego, a następnie wpadła do siatki. Sprawa awansu została rozstrzygnięta w 80. minucie. Piłka po wybiciu Adriena Rabiota trafiła do Casemiro, który mocno uderzył na bramkę. Po strzale futbolówka odbiła się od Marquinhosa, po czym wpadła do bramki. Mecz zakończył się zwycięstwem Realu 2:1. Podopieczni Zinedine’a Zidane’a po raz drugi pokonali Paris Saint-Germain i tym samym awansowali do 1/4 finału rozgrywek.

Paris Saint-Germain 1:2 Real Madryt

Bramki: Cavani 71 – Ronaldo 51, Casemiro 80

Składy:

Paris Saint-Germain: Areola – Dani Alves, Thiago Silva, Marquinhos, Berchiche – Verratti, Motta (59 Pastore), Rabiot – Di Maria (76 Draxler), Cavani, Mbappe (85 Diarra)

Real Madryt: Navas – Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo – Vazquez, Casemiro, Kovačić (71 Kroos), Asensio (82 Isco) – Benzema (76 Bale), Cristiano Ronaldo

Bezbramkowo w Liverpoolu

Sprawa awansu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów w rywalizacji Liverpoolu z FC Porto została praktycznie rozstrzygnięta już w pierwszym spotkaniu, w którym drużyna z Anglii wygrała 5:0. W meczu rewanżowym kibice nie obejrzeli bramek, ani zbyt wielu okazji do ich zdobycia. Te najlepsze stworzyli gospodarze. W pierwszej połowie dwukrotnie bliski pokonania bramkarza gości był Sadio Mane. Najpierw w 17. minucie piłka po strzale piłkarza Liverpoolu przeleciała nad poprzeczką, a w 31. minucie trafiła w słupek bramki FC Porto. W drugiej części spotkania przed szansą na zdobycie bramki stanął Danny Ings. Strzał głową Anglika w 88. minucie obronił jednak Iker Casillas. Mecz zakończył się wynikiem 0:0. Rezultat ten dał oczywiście awans drużynie Liverpoolu.

Liverpool 0:0 FC Porto

Składy:

Liverpool: Karius – Gomez, Matip, Lovren, Moreno – Milner, Henderson, Can (80 Klavan), Lallana – Mane (74 Salah), Firmino (62 Ings)

FC Porto: Casillas – Maxi Pereira, Felipe, Reyes, Dalot – Oliver Torres, Andre Andre (62 Sergio Oliveira), Bruno Costa, Corona – Waris (68 Pereira), Aboubakar (80 Paciencia)

Juventus z awansem

Na brak emocji nie mogli narzekać kibice, którzy zdecydowali się na oglądanie rewanżowego starcia Tottenhamu Hotspur z turyńskim Juventusem. Mecz od początku układał się pod dyktando gospodarzy. Wicemistrzowie Anglii wyszli na prowadzenie po trafieniu Heung-Min Sona w 39. minucie. W drugiej połowie szukali okazji do podwyższenia prowadzenia, jednak kolejne sytuacje nie przyniosły bramki. Te zdobyli zaś piłkarze Juventusu, którzy doprowadzili do wyrównania w 64. minucie.

Wówczas po zagraniu Samiego Khediry głową w polu karnym, piłka trafiła do Gonzalo Higuaina, który skierował ją do bramki. W 67. minucie drugiego gola dla drużyny gości zdobył Paulo Dybala. Argentyńczyk wykorzystał podanie Higuaina i pokonał Hugo Llorisa. Podopieczni Mauricio Pochettino nie zdołali doprowadzić do remisu i spotkanie zakończyło się zwycięstwem Juventusu 2:1. Tym samym to drużyna z Włoch awansowała do 1/4 finału rozgrywek. Cały mecz z perspektywy ławki rezerwowych oglądał bramkarz włoskiego zespołu, Wojciech Szczęsny.

Tottenham Hotspur 1:2 Juventus Turyn

Bramki: Heung-Min Son 39 – Higuain 64, Dybala 67

Składy:

Tottenham Hotspur: Lloris – Trippier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Dembele, Dier (74 Lamela), Eriksen – Alli (86 Llorente), Kane, Heung-Min Son

Juventus Turyn: Buffon – Barzagli, Benatia (61 Lichtsteiner), Chiellini , Alex Sandro – Khedira, Pjanić , Matuidi (60 Asamoah) – Dybala, Higuain (83 Sturaro), Douglas Costa

Niespodzianka w Manchesterze

Manchester City przystępował do meczu z FC Basel z przewagą czterech bramek, którą wywalczył w pierwszym spotkaniu. Podopieczni Pepa Guardioli stworzyli więcej okazji do zdobycia gola w meczu rewanżowym, nie przełożyło się to jednak na wynik. Gospodarze objęli prowadzenie w 8. minucie, kiedy to Gabriel Jesus wykorzystał podanie Bernardo Silvy. Goście doprowadzili do wyrównania w 17. minucie. Gola zdobył Mohamed Elyounoussi.

W drugiej części spotkania optyczną przewagę w dalszym ciągu posiadał Manchester City, jednak to niespodziewanie drużyna z Bazylei zdobyła w tym spotkaniu zwycięską bramkę. W 71. minucie golkipera gospodarzy pokonał Michael Lang. Więcej goli kibice już nie ujrzeli. Szwajcarzy odnieśli jednobramkową wygraną i honorowo pożegnali się z rozgrywkami.

Manchester City 1:2 FC Basel

Bramki: Gabriel Jesus 8 – Elyounoussi 17, Lang 71

Składy:

Manchester City: Bravo – Danilo, Stones, Laporte, Zinchenko – Gündogan (66 Brahim Diaz), Toure, Foden (89 Adarabioyo) – B. Silva, Gabriel Jesus, Sane

FC Basel: Vaclik – Suchy, Frei, Lacroix – Lang, Die, Zuffi, Riveros – Bua (68 Stocker), Oberlin (74 Van Wolfswinkel), Elyounoussi

W najbliższy wtorek i środę (13 i 14 marca) odbędą się kolejne spotkania rewanżowe. Najpierw Roma podejmie Szachtar Donieck (pierwszy mecz 1:2) i Manchester United zagra z Sevillą (0:0), a następnie Besiktas zmierzy się z Bayernem (0:5) oraz Barcelona z Chelsea (1:1).