V edycja Festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY

betweenZa chwilę rusza już piąta edycja festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY. To wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone związkom teatru i literatury. W tym roku potrwa sześć dni, od 12 do 17 maja.

Wiodącym tematem w tym roku jest poszukiwania źródeł, początków ze świadomością, że właśnie poprzez przeszłość postrzegamy naszą współczesność. Festiwal skupia się przede wszystkim na dokonaniach Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, dlatego też widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich z artystami Gardzienic, obejrzeć „Oratorium Pytyjskie” i „Ifigenia w A…” oraz wziąć udział w wykładzie Włodzimierza Staniewskiego. Współorganizatorami Trójmiejskiej rezydencji OPT Gardzienice są: Uniwersytet Gdański, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury. Drugim głównym elementem jest w tym roku literatura szkocka oraz twórczość Samuela Becketta. Poświęcony im będzie cykl prelekcji i dyskusji.

BETWEEN.POMIĘDZY to interdyscyplinarne wydarzenie o charakterze popularnonaukowym. Kilka dni wypełni się prelekcjami, spotkaniami autorskimi, dyskusjami i wykładami, mającymi na celu wykazanie związków pomiędzy teatrem a literaturą. Istotną jego część zajmuje edukacja – poświęcone młodym ludziom warsztaty i wykłady.

Pomysłodawcami i autorami festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY są profesor David Malcolm, dr Tomasz Wiśniewski oraz dr Monika Szuba. Bezpośrednim organizatorem jest Fundacja Between.Pomiędzy, a współorganizatorami Teatr Wybrzeże i Uniwersytet Gdański. Honorowy patronat objęli nad nim Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Sopotu oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Program festiwalu BETWEEN.POMIĘDZY 2014:

Poniedziałek 12 maja 2014
11.00 Otwarcie festiwalu – Czym jest BETWEEN.POMIĘDZY? Spotkanie z Davidem Malcolmem, Moniką Szubą i Tomaszem Wiśniewskim (Teatr na Plaży, Sopot)
14.00 BETWEEN.EDUKACJA- spotkanie dla nauczycieli (Zatoka Sztuki, Sopot)

Wtorek 13 maja 2014
13.00 Warsztat pisania reportażu z Ludwiką Włodek (Zatoka Sztuki, Sopot)
16.00 Odnalezione w tłumaczeniu (Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk)
Tuwim po angielsku- spotkanie z Davidem Malcolmem
20 lat tłumaczeń George’a Steinera w Polsce- Olga i Wojciech Kubińscy
Nowe początki w Azji Środkowej- Ludwika Włodek
20.00 GARDZIENICE: film z wprowadzeniem Włodzimierza Staniewskiego (Teatr w Oknie, Gdańsk)
21.00 GARDZIENICE: ORATORIUM PYTYJSKIE (Centrum Świętego Jana, Gdańsk)

Środa 14 maja 2014
9.00-17.00 Konferencja: Nowe początki w literaturze szkockiej (Dworek Sierakowskich, Sopot) Wykłady: Neal Ascherson, Alan Spence
18.00 Dwie poetki: Olga Kubińska oraz Elizabeth Burns (Teatr na Plaży, Sopot)
19.30 Warsztat GARDZIENIEC (Teatr na Plaży, Sopot)
21.00 Pisarze szkoccy: Helen Lynch, Alan Riach, Christopher Heyl

Czwartek 15 maja 2014
9.00-16.00 Konferencje: Nowe początki w literaturze szkockiej (Dworek Sierakowskich, Sopot) Wykład: Elizabeth Burns
10:00 Warsztaty teatralne ze St. Gontarskiem (Teatr na Plaży, Sopot)
12:00 Gdańskie Seminarium Beckettowskie (Zatoka Sztuki, Sopot)
18:00 Spotkanie z Włodzimierzem Pawłuczukiem (Teatr na Plaży, Sopot)
19:00 Pisarze szkoccy: Alan Spence, Alan Riach (Teatr na Plaży, Sopot)
19:00 oraz 21:00 GARDZIENICE: IFIGENIA W A… (Scena Kameralna Teatru Wybrzeże,Sopot)

Piątek 16 maja 2014
9.00-17.00 Konferencje: Nowe początki w literaturze szkockiej Dworek Sierakowskich, Sopot) Wykłady: SE Gontarski, Christopher Heyl, Alan Riach
19.00 Lawenda- spotkanie ze Stefanem Chwinem (Teatr na Plaży, Sopot)
20.30 Wydawnictwa BETWEEN.POMIĘDZY (Młody Byron w Dworku Sierakowskich, Sopot)

Sobota 17 maja 2014
11.00 Spotkanie otwarte: Helen Lynch oraz Alan Riach (Wydział Filologiczny UG)
12:00 Teatr BOTO czyta Mrożka (Sopot)
19:00 Teatr Polskiego Radia: Czarowna Noc Sławomira Mrożka w reżyserii Janusza Kukuły (Teatr na Plaży, Sopot)
20:00 ZAKOŃCZENIE- spotkanie z TEATREM BOTO (Młody Byron w Dworku Sierakowskich w Sopocie).

Informacje o zaproszeniach i biletach są dostępne w kasach Teatru Wybrzeże. Bilety na spektakle OPT Gardzienice kosztują 50/70 zł.